جهت دانلود متن استاندارد ملی INSO 16000 کلیک کنید

امروزه دو موضوع بسیار مطرح در رابطه با انرژی، مدیریت صحیح انرژی و کاهش انتشار آلاینده های هوا (Air pollutants) می باشد. زیرا هم منابع تجدیدناپذیر انرژی رو به اتمام بوده و هم استفاده بیش از حد از سوخت های فسیلی منجر به آلودگی هوا و بروز مشکلات زیست محیطی می شود. حوزه های مختلف از جمله محیط زیست و سلامت، صنعت و تکنولورژی، اقتصاد، سیاست خارجی و غیره جهت ایجاد توسعه پایدار در حیطه خود از سیاست های کلان و برنامه های اجرایی هر یک از نهادهای کشور در رابطه با موضوع انرژی پیروی می کنند. در کشور ما بخش عمده مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن بوده و مقدار مصرف انرژی در این بخش چندین برابر استاندارهای جهانی می باشد. از طرفی دیگر علیرغم تلاش های بسیاری که در جهت مدیریت انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی صورت گرفته است، ولی تاکنون طرحی جامع در جهت یکپارچه سازی و استاندارسازی دستورالعمل های مربوط به تاسیسات(به ویژه موتورخانه ها) و بمنظور بررسی رویکردهای مختلف انرژی، زیست محیطی، ایمنی، کارآیی، آسایش حرارتی و … تدوین نشده است. لذا در این استاندارد بصورت جامع به این موضوعات توجه شده است. این استاندارد جامع، همه جانبه نگر، اثربخش و قابل اجرا می باشد.

معاینه فنی موتورخانه ها از جمله کارهای بسیار موثر در جهت کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار آلاینده های هوا می باشد. در این استاندارد بطور ویژه، ممیزی، بهینه سازی و کاهش معضلات موتورخانه ها مورد بررسی قرار گرفته است.
بر این اساس این شرکت آمادگی خود را مبنی بر معاینه فنی موتورخانه های تحت پوشش سازمان ها مطابق با ماده 17 قانون هوای پاک مصوب سال 1396 اعلام می‌نماید.

استاندارد ملی INSO 16000 شامل بخش های زیر می باشد:

بررسی کامل ساختمان موتورخانه و اجزای آن و تنظیم شناسنامه موتورخانه
آنالیز محصولات احتراق خروجی از دودکش با دستگاه آنالایزور گاز و مقایسه آن با استاندارد
تنظیم دقیق مشعل به منظور کاهش مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای آلاینده هوا
اندازه گیری و متعادل نمودن قدرت مکش دودکش به منظور بالا بردن راندمان دیگ
تهیه گزارشی از مشکلات موتورخانه و اجزای قید شده در این استاندارد و راه حل ها
تحویل گزارش بازرسی و آزمون معاینه فنی دوره ای موتورخانه به سازمان ملی استاندارد

مجوز های شرکت ایمن پرتو ایرانیان از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران